Najlepszym i najtańszym rozwiązaniem dotyczącym połączenia obu instalacji jest…. nie łączenie ich wcale, a jedynie odpowiednie zaprojektowanie instalacji rekuperatora oraz zastosowanie centrali wentylacyjnej o parametrach zapewniających wysoki odzysk ciepła. Wywołany przez rekuperator ruch powierza oraz odpowiednie wykorzystanie praw fizyki pozwoli na stosunkowo dobre rozprowadzenie ciepła kominkowego w budynku.

 

Pamiętać należy, że:

  1. W większości domów niemożliwe jest zastosowanie połączonych systemów kominka i rekuperatora. Łączenie ich wbrew opinii eksperta lub samodzielne próby oparte na własnych przemyśleniach bez bazy w postaci wiedzy fachowej mogą spowodować zakłócenia w pracy obu instalacji, w skrajnych wypadkach uszkodzenie rekuperatora lub nawet pożar!
  2. Decydując się na kominek należy mieć świadomość, że zazwyczaj będzie on jedynie UZUPEŁNIAJĄCYM źródłem ciepła. Oprócz kominka dom powinien zostać wyposażony w tradycyjną instalację CO opartą na dowolnym piecu lub pompie ciepła, z których to źródeł będziemy stale korzystać.
  3. Jeśli inwestor zamierza traktować kominek jak główne źródło ciepła w domu paląc w nim codziennie, to bezwzględnie należy wykonać niezależną instalację rozprowadzenia powietrza kominkowego. Można też zastosować kominek z płaszczem wodnym - to rozwiązanie posiada możliwość regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach za pomocą termostatów na kaloryferach, powoduje też najmniejsze potencjalne przesuszenie powietrza przy ciągłej pracy kominka, jak również brak możliwości rozprowadzenia ewentualnych drobin sadzy i kurzu po całym domu!
  4. Wybierając jeden z obu systemów pamiętaj, że instalacja rekuperatora nawet bez bezpośredniego połączenia z kominkiem spowoduje rozprowadzenie ogrzanego powietrza po całym domu. Natomiast sama instalacja kominkowa nigdy nie zapewni wentylacji budynku, co więcej źle wykonany kominek w źle wentylowanym domu może być przyczyną poważnego zatrucia tlenkiem węgla!

 

Rozprowadzenie ciepłego powietrza z kominka zyskało w Polsce już całą rzeszę zwolenników. Praktycznie każdy inwestor ma w planie wykorzystanie ciepła kominkowego do dogrzewania domu. Często mając do wyboru wykonanie w budynku instalacji rozprowadzenia ciepłego powietrza z kominka lub instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła decyduje się na tylko jedną z nich. Czym kierować się dokonując wyboru? Koszt wykonania instalacji rozprowadzenia ciepłego powietrza z kominka jest zazwyczaj niższy niż koszt wykonania instalacji rekuperatora, więc spora część inwestorów rezygnuje z instalacji wentylacyjnej. W efekcie pozbawia się skutecznej wentylacji zimą narażając siebie i równocześnie swoją rodzinę na ogromne niebezpieczeństwo zatrucia czadem. Okazuje się, że dobrze zaprojektowana instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w większości przypadków spełni jednocześnie rolę dystrybutora ciepłego powietrza z kominka. I to bez dodatkowych kosztów!

 

 

 

Do góry