Co coraz częściej przekonuje Inwestorów do montażu rekuperacji?

Istnieją 3 podstawowe fakty, które decydują o popularności rekuperacji wśród świadomych inwestorów budujących energooszczędny i szczelny, ciepły dom.
Jest to komfort, zdrowie i oszczędności.
Brzmi banalnie? Może, ale nie wtedy, gdy na szali stoi Twój dom, który tak czy inaczej w system wentylacji wyposażony być musi.

Jak działa rekuperacja i dlaczego robić ją zamiast wentylacji grawitacyjnej?

Rekuperacja to energooszczędna wentylacja. Jej zadaniem jest usuwanie zużytego powietrza i pobieranie z zewnątrz powietrza świeżego. Robi więc ona dokładnie to samo, co wentylacja grawitacyjna. Przynajmniej w teorii.
W praktyce istnieją jednak dwa elementy, które sprawiają, że rekuperacja zyskuje przewagę nad tą drugą opcją.
Po pierwsze, ruch powietrza w rekuperacji jest wymuszany za pomocą wentylatorów. Dzięki temu jest ona w stanie funkcjonować prawidłowo bez względu na temperaturę zewnętrzną. Wentylacja grawitacyjna w wielu przypadkach na tym właśnie polu zawodzi.
Po drugie, rekuperacja odzyskuje ciepło ze zużytego powietrza, zasilając tą energią powietrze czerpane z zewnątrz. Natomiast wentylacja grawitacyjna bezpowrotnie usuwa zużyte powietrze wraz ze skumulowaną w nim energią cieplną.
Te dwie podstawowe różnice między rekuperacją a wentylacją grawitacyjną są na tyle oczywiste, że powinny bez trudu wyjaśnić Inwestorowi, o jaką grę będzie toczyć się stawka. A jak się zaraz okaże – jest o co walczyć!
Ile traci klient, rezygnując z rekuperacji?

Dwa rodzaje strat, które ponosi Inwestor, rezygnując z rekuperacji

 • Pierwszy rodzaj: starty finansowe

  Strata pieniędzy wynika z czysto fizycznej ucieczki ciepła przez  kominy wentylacji grawitacyjnej. Ciepło, które jest wytwarzane sporym nakładem środków, ulega bezpowrotnemu zmarnowaniu. Rekuperacja zatrzymuje ten niekorzystny proces. Najlepsze rekuperatory na rynku, takie jak AERISnext, są w stanie zatrzymać aż 94% energii cieplnej i ponownie ją wykorzystać.

 • Drugi rodzaj strat: zdrowotne

  Drugi rodzaj straty trudno od razu precyzyjnie wycenić, ale w dłuższej perspektywie wiąże się z realnymi wydatkami. Mowa o wpływie wentylacji na zdrowie. Dom pozbawiony efektywnie działającej wentylacji – to miejsce pozbawione dostępu do świeżego i czystego powietrza.

  W znaczącej większości domów – nawet tych wybudowanych po roku 2020, a może szczególnie w tych, które są wyposażone w tradycyjną wentylację grawitacyjną, dochodzi do sytuacji, w której powietrze wewnętrzne jest przesycone dwutlenkiem węgla oraz alergenami i innymi szkodliwymi czynnikami. Bardzo często powietrze w pomieszczeniach jest bardziej zanieczyszczone, niż na zewnątrz.

  Oddychając mieszanką dwutlenku węgla i kurzu, fundujemy sobie złe samopoczucie, spadek produktywności, trudności z koncentracją, permanentne bóle głowy, a w niektórych przypadkach – stany chorobowe lub zaostrzenie objawów alergii.

Rekuperacja jest skutecznym antidotum na wyżej wymienione problemy. Nie tylko odzyskuje energię, co prowadzi do znaczących oszczędności, lecz także jest w stanie zapewnić całodobowy i całoroczny dostęp do świeżego, oczyszczonego powietrza zewnętrznego.

Po co inwestować w dobry rekuperator?

Rekuperator jest sercem systemu rekuperacji. Warto, by był on najwyższej jakości, bo to od jego pracy zależeć będą podstawowe parametry pracy całego układu oraz komfort. 

Co potrafi naprawdę dobry rekuperator?

Przede wszystkim gwarantuje cichą i bardzo komfortową pracę. I robi to minimalnym kosztem.
  Co potrafi AERISnext?
 • Odzyskiwać nawet 94% ciepła.
 • Zużywać zaledwie 168 kWh rocznie.
 • Zejść z emitowanym hałasem do poziomu 34dB.
 • Dbać o mikroklimat mieszkania, wykorzystując do tego dane spływające do niego z aż 10 różnych czujników (temperatury, wilgotności i ciśnienia).
 • Reagować na zmianę pogody, wyciągając wnioski z danych historycznych (5 minionych dni) i podejmować w związku z tym decyzję o zamknięciu / otwarciu bypassu.
 • Minimalizować zużycie energii elektrycznej, dzięki niezwykle oszczędnym wentylatorom, nagrzewnicy akumulującej ciepło i technologii przepływu ConstantFlow.
 • Chcesz dowiedzieć się więcej?
  Kliknij tutaj

Czy warto inwestować w ekipę montażową? A może spróbować samemu?

Już w samym tym pytaniu klienta kryje się odpowiedź. Tak, montaż rekuperacji jest inwestycją. Jej celem jest zmaksymalizowanie zysku, w tym przypadku zarówno tego finansowego, jak i tego, który wiąże się z dobrostanem użytkownika.
Inwestować można więc samemu, ucząc się na własnych błędach, bądź powierzając to zadanie specjalistom – i zyskując w ten sposób 100-procentową gwarancję przyszłego sukcesu.
Uprzedzając kolejne pytanie: tak, montaż rekuperacji może laikowi wydać się czymś banalnym. Prosta instalacja, gotowy rekuperator - nic, tylko podłączyć to wszystko we właściwej kolejności.
Aby instalacja rekuperacji spełniała swoją rolę i w pełni wykorzystywała swoje możliwości, trzeba zacząć od precyzyjnego projektu. Następnie dokonać szeregu obliczeń i na koniec (!) niezwykle precyzyjnie i rzetelnie spiąć w całość wszystkie elementy.

Chcesz wycenić rekuperator dla siebie?

Wypełnij formularz kontaktowy
Zamów bezpłatną wycenę
Administratorem danych osobowych jest Roha Group Sp. z o.o. (ul. Rudzka 9-11, 54-427 Wrocław). Podstawą przetwarzania danych jest prawnie uzasadniony interes realizowany przez Administratora wyłącznie w celu przesłania zamówionej przez Ciebie oferty. Podanie danych jest dobrowolne, ale ich niepodanie będzie skutkowało brakiem możliwości przedstawienia zamówionej oferty. Dane będą przechowywane przez okres wykonywania umowy. Oprócz Administratora odbiorcą danych są podmioty świadczące usługi dotyczące obsługi systemów i oprogramowania informatycznego Administratora. Masz prawo żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania lub wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.